fot. Jacek Biegajski
fot. Jacek Biegajski

Jak zacząć uprawiać żeglarstwo lodowe?

Rozpoczęcie przygody z żeglarstwem lodowym nie jest trudne. W niniejszym artykule znajdziesz wskazówki jak się do tego zabrać.

Ten artykuł jest skierowany do kogoś, kto już usłyszał o bojerach - zatrzymał się przy jeziorze i podziwiał śmigające ślizgi, zobaczył film lub zdjęcia w Internecie, poznał kogoś żeglującego po lodzie i w rezultacie - niebezpiecznie wystawił się na oddziaływanie bojerowego bakcyla. Łatwo go złapać. Adresatami artykułu są też ci, którzy właśnie odwiedzili naszą stronę i - pukając się czoło - zaczynają w duchu powtarzać: "nie wiem kim są ci goście, ale chcę robić to co oni". Dobra wiadomość - zacząć nie jest trudno.

Niestety z bojerami jest nieco inaczej niż z żeglarstwem wodnym. Musi być zimno, aby jeziora pozamarzały i pokryły się pokrywą lodową bezpiecznej grubości. Od razu należy wspomnieć - na nigdy nie jest w 100% bezpiecznie. Nie wchodź sam(a) i nie próbuj przekonać się, że może jest inaczej... Zasada numer 1. na lód wchodzimy z kimś, kto ma o tym pojęcie. Na razie, niech wystarczy informacja, że nie musi być niebezpiecznie, gdy zachowa się pewne rygory.

Jak zacząć. Przyjmijmy założenie - nie masz znajomego ze ślizgiem lodowym (nie martw się, już niebawem będziesz ich miał(a) kilkudziesięciu). Jeśli nigdy nie żeglowałeś(-aś), byłoby dobrze najpierw nauczyć się tego na wodzie - choćby podstaw. Bez tego może być trudno. Jeśli masz elementarne pojęcie o żeglowaniu, możesz myśleć o spróbowaniu tego wysoce zaraźliwego sportu!

Źródło: www.bojery.pl