Mikrokosmos w Legionowie - Zdjęcie nr 1

Mikrokosmos w Legionowie

Nie morsujesz, zimowe spacery nad wodą również nie dla Ciebie. Po cóż więc wybierać się w okolice Jeziora Zegrzyńskiego? Ano na przykład po to, aby zobaczyć Mikrokosmos :).

Na rynku w Legionowie 11 grudnia 2021 odsłonięta została kulista kopuła, pod którą umieszczona została makieta Prawieku - tytułowej wioski z powieści noblistki Olgi Tokarczuk. Instalacja powstała w efekcie warsztatów artystycznych, które Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie przeprowadziła w ramach projektu "Prawiek - mikrokosmos". Udział w nich wzięli uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie (PZSiPS), a pomagała im młodzież z Niepublicznego Zespolu Szkół Milenium w Legionowie. Wspólnie przygotowali makietę terenu Prawieku i wykonali budynki z gliny, które po wypaleniu ich w pracowni ceramicznej w PZSiPS pięknie pomalowali. Działania artystyczne wspierała również Fundacja Promień Słońca z Legionowa.

Mikrokosmos wsi z powieści "Prawiek i inne czasy" Olgi Tokarczuk to instalacja wyjątkowa - nie tylko pod względem wizualnym. Projekt, w wyniku którego powstała, w innowacyjny, nieszablonowy sposób popularyzuje współczesną literaturę polską. Był też przedsięwzięciem wykorzystującym edukację włączającą, integrującym niepełnosprawną młodzież poprzez sztukę z pełnosprawnymi rówieśnikami..Zarówno jednych, jak i drugich uwrażliwiał nie tylko na literaturę i sztukę, ale też na wzajemne potrzeby.

A poza wszystkim legionowski Mikrokosmos Prawieku jest zwyczajnie piękny! Warto więc wybrać się do Legionowa, żeby go zobaczyć. Dojedziecie tam drogą krajową nr 61, z której należy skręcić w lewo - jeśli jedziemy od strony Warszawy - w kierunku centrum miasta lub w prawo, jeśli jedziecie od strony Pułtuska. Dojedziecie do nas również pociągami SKM i Kolei Mazowieckich, z których należy wysiąść na stacji Legionowo, a stamtąd od rynku dzieli was 400 metrów spacerkiem.

Projekt zrealizowano przy udziale środków z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Mecenasem przedsięwzięcia był Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS. Wsparcia udzieliły również liczne instytucje i firmy, m.in. Powiat Legionowski, Miasto Legionowo, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, PWK Legionowo Sp. z o.o., KZB Legionowo Sp. z o.o.,

fotografie: Powiat Legionowski

Galeria zdjęć