Rower w roli głównej - Zdjęcie nr 1

Rower w roli głównej

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Roweru – coroczne święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 12 kwietnia 2018 roku.

Pomysłodawcą Światowego Dnia Roweru był pracujący w Stanach Zjednoczonych polski socjolog i członek młodzieżowej reprezentacji kraju Leszek Sibilski. W 2015 roku publikacją artykułu „Cycling is Everyone's Business” (ang. „Kolarstwo jest sprawą każdego”) rozpoczął oddolną kampanię, podkreślającą wyjątkowość, długowieczność i wszechstronność roweru, który jest w użyciu od dwóch stuleci i który jest prostym, dostępnym, niezawodnym, czystym i przyjaznym dla środowiska środkiem transportu. Rower jest symbolem zrównoważonego transportu i przekazuje pozytywne przesłanie wspierania zrównoważonej konsumpcji i produkcji.

Trochę historii

Historia roweru zaczęła się już około 3500 lat p.n.e. od wynalezienia koła. Pierwszy rower, nazywany „rower do biegania”, skonstruował w 1817 roku baron Karl Von Drais z Niemiec. Nazywał się Draisine (od nazwiska konstruktora) lub potocznie „Lajkonik maszyna biegająca”. W 1819 roku maszyny biegające stały się prawdziwym przebojem w Londynie.

W 1839 roku Szkot Kirkpatrick MacMillan opracował pojazd z mechanizmem napędowym, dzięki czemu nie było potrzeby odpychania się nogami podczas jazdy.

W 1861 roku Pierre Michaux – francuski wynalazca, z zawodu kowal – wspólnie z synem Ernestem zbudował prototyp roweru, tzw. welocyped. Był to dwukołowy pojazd jednośladowy napędzany pedałami, nieposiadający łańcucha. Welocyped/bicykl, który przez swój charakterystyczny wygląd jest często kojarzony z pierwszymi rowerami, miał przednie koło dużo większe od tylnego, co pozwalało uzyskać przełożenie umożliwiające szybką jazdę.

W 1880 roku John Kemp Starley zaprezentował pojazd wyposażony w koła równej wielkości, co w znaczący sposób poprawiło bezpieczeństwo jazdy. Wprowadzono po raz pierwszy kierownicę połączoną bezpośrednio z widelcem, a tylne koło napędzane było przekładnią łańcuchową.

W 1888 roku John Dunlop z Belfastu wprowadził zmiany w postaci pneumatycznego ogumienia w rowerze. Jego wynalazek zwiększył znacznie komfort jazdy i pozwolił na uzyskanie większej prędkości.

Potem historia roweru potoczyła się błyskawicznie, doskonaląc mechanizmy i nadając mu wygląd znany nam dzisiaj.

Rowerem przez powiat

Rower świetnie sprawdzi się także na terenie powiatu legionowskiego, a to za sprawą coraz gęstszej sieci ścieżek rowerowych, bogatej oferty malowniczych tras rekreacyjnych i crossowych oraz możliwości wypożyczenia jednośladów, jeśli ktoś nie dysponuje własnym.

Nasze trasy: szlak nieporęcki, wałem wzdłuż Narwi, trasa liwiecka, trasa pułtuska, trasa narwiańska, szlak narwiańsko-ostrołęcki, Wieliszewska Trasa Crossowa, trasa nadwiślańska, trasa obwodowa, szlak krosowy, szlak zachodni, szlak wschodni, szlak wieliszewski, szlak serocki, szlak południowy.

Bezpłatna wypożyczalnia rowerów działa w Arenie Legionowo przy ulicy B. Chrobrego 50B.

Szczegółowo o trasach rowerowych piszemy TUTAJ

 

Źródło: wikipedia.org

 katowice.eu