Geocashing

Na zdjęciu osoba z zegarkiem kładzie pudełko na drewnie

Geocaching to rodzinna, terenowa gra edukacyjna. Zabawa polega na odnajdowaniu skrytek umieszczanych najczęściej w turystycznie atrakcyjnych miejscach. Organizatorzy oznaczają lokalizację swoich skrzynek określając ich położenie geograficzne za pomocą namiarów GPS. Dodają również krótki opis okolicy ułatwiający poszukiwaczom odnalezienie. Wszystkie te informacje publikowane są na portalach poświęconych geocachingowi. Do najbardziej popularnych, a co za tym idzie posiadających największa bazę skrytek, serwisów należy założony jako pierwszy w historii -geocaching.com. Najbardziej popularnym portalem w Polsce jest geocaching.pl.

Skrytki różnią się wielkością, sposobem ukrycia i częścią zawartości. W każdej skrzynce można znaleźć logbook, czyli papierowy dziennik wpisów, który służy do umieszczenia w nim informacji o odnalezieniu. Adnotacja jest podstawą do uznania skrzynki jako odkrytej przez gracza. Wiele skrytek zawiera przedmioty podróżne. Przenosi się je między skrzynkami. Osoba, która umieściła taki przedmiot, może śledzić jego migrację.

Miłym zwyczajem jest również obdarowywanie się nawzajem prezentami. Wielu uczestników zabawy umieszcza w skrytkach drobne upominki. Osoba, która odnajduje skrzynkę, zabiera prezent, ale w zamian pozostawia coś od siebie.

Idea geocachingu rozwija się dynamicznie. Opierając się na poszukiwaniu skrytek można dodawać coraz to nowe atrakcje. Często geocaching wykorzystywany jest do podstawy bardziej rozwiniętych gier. Powstają też nowe rodzaje skrzynek. Coraz bardziej popularnymi są skrytki związane z wydarzeniami, pozwalające uczestnikom na spotkanie w tym samym miejscu i czasie.