Przyrodnicze ścieżki edukacyjne

Na terenie Jeziora Zegrzyńskiego przygotowane zostały także trasy dla miłośników pieszych, edukacyjnych wędrówek.

Ścieżka dydaktyczna w Jadwisinie

Serocki szlak pieszy prowadzi wzdłuż Jeziora Zegrzyńskiego. Jego długość wynosi dwa i pół kilometra. Spacer startuje na końcu ulicy Rybaki, mija rezerwat „Jadwisin” i dociera do Wąwozu Szaniawskiego.

Po drodze ustawionych zostało wiele tablic zawierających ciekawe informacje o tutejszej florze i faunie. Dzieci znajdą dwie gry dydaktyczne, dzięki którym poznają mieszkańców Jeziora Zegrzyńskiego oraz okolicznych rezerwatów.

Ścieżka edukacyjna w sołectwie Chotomów Północny

Inicjatorami trasy edukacyjnej, powstałej w 2020 roku na terenie Lasów Państwowych w Chotomowie, są mieszkańcy sołectwa Chotomów Północny, którzy pozyskali dofinansowanie z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze na jej budowę. Na trasie, poza tablicami informującymi o rekordach bitych przez zwierzęta naszych lasów, znajdują się ścianka wspinaczkowa, skocznia do skoku w dal oraz kosz do trenowania celności. Zapraszamy do Chotomowa!

Ścieżka przyrodnicza w Jabłonnie

Park przypałacowy w Jabłonnie obfituje w wiele gatunków drzew i krzewów. To park krajobrazowy w stylu angielskim, który założono w drugiej połowie XVIII wieku. Znajduje się w nim także wiele pomników przyrody. Dlatego została tu wyznaczona ścieżka, na której znajdują się pięćdziesiąt cztery pomniki przyrody i ponad stuletni drzewostan. Poza roślinnością można podziwiać wiele gatunków ptaków oraz spotkać dokazujące wśród drzew wiewiórki. Oprócz zabytkowego pałacu znajdują się tu również małe formy architektoniczne - łuk triumfalny, zegar słoneczny na dziedzińcu pałacu, fontanna oraz chińska altana, ruiny stajni i groty.

Ścieżka edukacyjna „Ptasi Azyl” w Legionowie

Otwarta w 2019 roku ścieżka przyrodnicza przy ulicy Prymasowskiej ma około 1,5 km długości i przebiega przez las. Trasa ścieżki rozpoczyna się przy figurce Matki Boskiej i dwustuletnim dębie szypułkowym na rogu ulic Mieszka I i Prymasowskiej, a kończy na wysokości ulicy Dwernickiego. Dzięki tablicom informacyjnym każdy może dowiedzieć się więcej o żyjących tu ptakach. Na ścieżce znajduje się siedem przystanków tematycznych uzupełnionych o tablice edukacyjne.

Ścieżka edukacyjna przyrodniczo-leśna „Zakopiańska” w Legionowie

Ścieżka wyposażona jest w 22 kolorowe tablice, które w czytelny sposób informują o ekosystemie leśnym i występujących tu zwierzętach, drzewach i roślinach. Trasa obejmuje dwa warianty - pętlę małą o długości 1 km przewidzianą dla dzieci oraz pętlę dużą o długości 4 km dla bardziej zaprawionych turystów.

Przez region Jeziora Zegrzyńskiego przebiegają także szlaki historyczne - Szlak Książąt Mazowieckich http://www.dziedzictwomazowsza.pl/szlak-ksiazat-mazowieckich, Mazowiecki Szlak Literacki http://msl.nogravity.io/ i Szlak Wodny Króla Stefana Batorego https://inzynieria.com/geoinzynieria/wiadomosci/54049,wody-polskie-odnowia-najdluzszy-wodny-szlak-turystyczny-w-kraju. Pierwszy obejmuje duży obszar od Bugu i Narwi do Bzury i Rawki oraz od Płocka po okolice Radomia. Jednym z przystanków na szlaku jest Serock. Mazowiecki Szlak Literacki łączy trzydzieści miast i wsi związanych z twórczością wybitnych polskich pisarzy oraz poetów, którzy mieli tu swoje korzenie lub tu tworzyli. Z Serockiem związani byli urodzony tu Włodzimierz Wolski oraz Jerzy Szaniawski, który urodził się, dorastał i tworzył w Zegrzynku. Na jego cześć nazwany został rezerwat przyrody - „Wąwóz Szaniawskiego”, który otacza ruiny dworku rodziny Szaniawskich.

Park leśny „Rembelszczyzna” to miejsce o leśnym charakterze z ogrodem sensoryczno-botanicznym. Przestrzeń skłania do rekreacji i wypoczynku, jak również edukacji, szczególnie w dziedzinie przyrody, ekologii i ochrony środowiska. Drzewostan uzupełniają nasadzenia krzewów ozdobnych oraz rabaty bylinowe, skomponowane tak, aby podzielić przestrzeń na rabatę kolorów, wrzosowisko, ogród traw i ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą.

Oferta edukacyjna Nadleśnictwa Jabłonna

Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Lasów Państwowych. Oferta edukacyjna LP skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym także osób niepełnosprawnych. Wszystko po to, by upowszechniać wiedzę o środowisku leśnym i zrównoważonej gospodarce leśnej.

Szczegóły: https://jablonna.warszawa.lasy.gov.pl/edukacja

Ośrodek Edukacji Leśnej - Skierdy (ul. Bagno 5) - Gmina Jabłonna (źródło: www.czaswlas.pl)

Na Szkółce kontenerowej w Skierdach obok produkcji sadzonek metoda kontenerową, prowadzona jest również działalność edukacyjno-przyrodnicza.

Na miejscu znajduje się wiata potocznie zwana "grzybkiem", pod którą można spożyć posiłek przygotowany na zamontowanym nieopodal grillu.

Znajduje się tu również "Las kultury" gdzie uroczyście posadzono drzewa upamiętniające sławnych Ludzi kultury tj. Wisławę Szymborska,Gustawa Holoubka, Andrzeja Łapickiego i Czesława Niemena.

 W zlokalizowanej na szkółce Leśnej Izbie Edukacyjnej zgromadzono przedmioty związane z historią lasu i pracy leśników. 

 Na terenie szkółki odbywają się zajęcia edukacyjne.

Leśna Izba Edukacji w Skierdach (Gmina Jabłonna)

W zlokalizowanej, na terenie szkółki kontenerowej Skierdy, Leśnej Izbie Edukacyjnej zgromadzono przedmioty związane z historią lasu i pracy leśnika. Kolekcja jest otwarta i każdy może przekazać rzeczy i pamiątki o leśnym, historycznym charaterze.

                                                            fot. www.czaswlas.pl