fot. Urząd  Miasta i Gminy Serock. Na zdjęciu tężnia solankowa w Nowej Wsi, widoczna tarnina, fragment więźby dachowej, drewnianej zabudowy tężni

Tężnie – sposób na relaks w powiecie legionowskim

Udając się nad Jezioro Zegrzyńskie, którego region oferuje szereg atrakcji – wypożyczalnie sprzętu wodnego, restauracje, bary, zabytki, sporty motorowodne, flyboarding, windsurfing, żeglarstwo, spływy, warto rozważyć opcję skorzystania z tężni w powiecie legionowskim. Na pewno będzie to czas dobrze wykorzystany, jeżeli chodzi o funkcję leczniczą oraz relaksacyjną obiektów.

Tężnia solankowa w Nieporęcie
Kompleks Rekreacyjno – Wypoczynkowy Nieporęt Pilawa,  ul. Wojska Polskiego 3

Przy tężni można odpocząć na ławkach i leżakach i zażyć dobroczynnych dla zdrowia inhalacji w postaci mikroskładników jak: jod, żelazo, magnez, brom wpływających korzystnie na zdrowie. Korzystanie z tej formy terapii, leczenia należy wcześniej uzgodnić z lekarzem (przeciwwskazania). Jednorazowe korzystanie z seansu inhalacji solanką należy ograniczyć do 45 minut. Atutem tego miejsca jest bliskość wód Jeziora Zegrzyńskiego oraz otoczenie drzew, zieleni. W pobliżu znajdują się inne atrakcje takie jak stacja do ćwiczeń street workout, siłownia zewnętrzna, skatepark oraz plac zabaw dla dzieci.

Szybkie dotarcie do tężni zapewnia bliskość położenia drogi wojewódzkiej nr 631 (trasa Warszawa – Nieporęt).

Jak dotrzeć do tężni komunikacją miejską?
- WTP 705
- L-31
- Linia 10 P (do PKP Nieporęt, następnie trzeba skorzystać z L-31, lub 705)
rozkłady jazdy: tutaj

Tężnia w Parku Zdrowia w Legionowie
Park Zdrowia, skrzyżowanie ulic Sobieskiego i Chrobrego, w pobliżu IŁ Capital Arena Legionowo

Osoby, które zechcą korzystać z właściwości prozdrowotnych solanki, która spływa po tarninie mieszczącej się w rdzeniu tężni, mogą odpocząć i zrelaksować się na drewnianych ławkach rozmieszczonych wokół. Solanka zawiera szereg mikroelementów jak: jod, magnez, wapń, potas, brom, żelazo, sód. Ponadto na terenie Parku Zdrowia w Legionowie znajduje się siłownia zewnętrzna, alejki do spacerowania pośród drzew. Odbywają się tutaj również imprezy jak potańcówki, dyskoteki.    

Jak dotrzeć do tężni komunikacją miejską?
- L-10
- L-34
- WTP 723
- D2
rozkłady jazdy: tutaj

Tężnia solankowa w Nowej Wsi (Gmina Serock)

Tężnia położona jest przy ul. Popowskiej w Nowej Wsi (Gmina Serock). Rolę procesu obiegu solanki odgrywają specjalne pompy (widoczna tarnina dla obserwatora z zewnątrz, tarnina może składać się z gałązek dzikiej śliwy, drzew iglastych: świerku, sosny). Po ścianie tarniny spływa woda z solanką. Solanka pochodzi z Zabłocia (Śląska Cieszyńśkiego) z odwiertów "Korona" z głębokich złóż wody jodowo - bromowej. Solanka z tego miejsca jest wydobywana z II połowy XIX wieku (1892r.). Po za tym widoczna jest więźba dachowa, elementy drewniane tężni. Najbardziej efektywne dla osoby korzystającej z tężni solankowej jest przebywanie przed nią w gorące dni lata oraz przy wietrznych warunkach atmosferycznych. Energia wytwarzana przez słońce (w letnie dni) powoduje parowanie aerozolu (solanki), co może korzystnie wpływać na samopoczucie, zdrowie osoby chorującej na określone jednostki chorobowe (skórne, dróg oddechowych). Elementy zabudowy wokół tężni - drewniane ławki pozwolą odpocząć, zrelaksować się przed tężnią. 

Jak dotrzeć do tężni komunikacją miejską?

- linia lokalna autobusowa nr 3 wysiadamy na przystanku Nowa Wieś, ul. Letniskowa 01 

- linia lokalna autobusowa  nr 4 wysiadamy na przystanku Nowa Wieś, ul. Letniskowa 02

rozkłady jazdy: tutaj